Öğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını Tasarladı

Türkiye Belediyeler Birliği Belediye Akademisi ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Bir Düşün Sen” Milli Ulaşım Teknolojileri Tasarım Yarışması Türkiye Sergisi ve Ödül Töreni 14-15 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliğinin genel amaçları doğrultusunda, Türkiye genelindeki ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler arasında bilim, sanayi ve teknoloji alanlarındaki gelişmeler doğrultusunda yerli ve milli ürünlerin üretiminin arttığı gerçeğinden yola çıkarak; öğrencilerden yaşadığı bölgedeki ulaşım sorunlarına çözüm getiren, var olan veya olmayan alternatif ulaşım araçları ve sistemleri ile toplu taşımaya yeni bakış açısı geliştiren yerli ve millî ulaşım teknolojilerine yönelik belirlenen konu başlıklarında tasarımlar yapıldı. 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımlarıyla gerçekleştirilen sergi ve ödül töreni ile Türkiye genelinden toplam 100 öğrenci ve danışman öğretmenlere katılım belgesi ve plaketler verildi.

 

“Bir Düşün Sen” gibi anlamlı bir projeye imza atan Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliğine teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geleceğin umudu olan çocukların zamanı doğru okuyup ona göre hareket etmelerini görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Çocukların bilimi, teknolojiyi ve tasarımı öğrenmelerinin ülkemiz adına umut verici olduğunu ve burada sergilenen her eserin geleceğin kalbinin attığına bir gösterge olduğunu belirten Özlü, ortaokul seviyesinde öğrenim gören 10-14 yaş arası yaklaşık 6,5 milyon öğrencimizin Türkiye’yi daha da ileri taşıyacak olan güçlü beyinler olduğunu sözlerine ekledi. 

 

Milli Ulaşım Teknolojileri Tasarım Yarışması'nın teması olan "Bir Düşün Sen" çağrısının, çocuklara verilebilecek en önemli öğütlerden biri olduğunu söyleyen Özlü, “Çocuklarımıza ‘düşün sen’ derken teknoloji odaklı düşün, tasarım odaklı düşün, yenilik odaklı düşün diyoruz. Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliğinin işbirliği ile düzenlenen bu etkinlik çocuklarımız için yol açma adımlarından biri olarak her türlü takdire şayandır.” dedi.

 

Çocukları geleceğin umudu olarak gördüğünü söyleyen Özlü, şimdiki neslin işinin bir önceki nesillere göre daha zor olduğunu,  üniversite bitirmenin ve yabancı dil bilmenin artık yeterli olmadığını, bunlara ek olarak teknolojiyi anlayıp yorumlama yapmanın gerekli olduğuna dikkat çekti. 

 

Tasarımı, inovasyonu sadece bir kavram olarak değil, uygulama aracı olarak da özümsemek gerektiğini ve bunlar başarılıp bilgi doğru yöne kanalize edilirse başarı kapılarının tek tek açılacağını ifade eden Özlü, bu sebeple hayallere sınır koymadan, teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanmayı çocuklara tavsiye etti.

 

Konuşmasında ayrıca İsrail'in Kudüs'te gerçekleştirdiği ve onlarca Filistinlinin yaşamını yitirdiği saldırıya da yer vererek katliamı kınayan Özlü, gençlerin bilim ve teknolojide elde edeceği her başarının ve imza atacakları her icadın günahsız çocukların geleceğini aydınlatacağını ifade ederek Milli Eğitim Bakanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanına teşekkürlerini sunarak sözlerine son verdi.

 

Törende söz alan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yarışma ile öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları teknoloji ve tasarım problemlerinin çözümüne ilişkin sorumluluk duygusu kazanmasını, teknoloji ve tasarım ürünlerinin geliştirme sürecinde problemleri belirlemesini, uygulama ve sunma süreçlerini anlamasını, özgün ve yenilikçi düşünme becerilerini kazanmalarını amaçladıklarını belirterek katılan her öğrenciyi tebrik ettiğini ifade etti.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Türkiye’ye yeni otomobil kazandırmak için çalışmalar yaptığını belirten Yılmaz,  “Yeni otomobilin tasarımı nasıl olacak? Sayın Bakanım çok uzağa gitmeye gerek yok. Öğrenciler geldi. Milli otomobili yaptınız mı? Yaptılar. Ancak Sayın Bakanıma diyorlar ki;  ‘Siz milli otomobil istediniz, biz bonus olarak milli gemiyi, milli treni, milli uçağı veriyoruz.’ Biz evlatlarımıza güveniyoruz. Bizlerden çok daha iyi bir eğitim aldığınızı biliyoruz. Bundan dolayı diyoruz ki yarınımız çok daha aydınlık, çok daha güzel olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye'nin petrol, doğalgaz zengini bir ülke olmadığını ancak ülkemizin satın alma gücü paritesi bakımından dünyanın 13. büyük ülkesi olduğunun altını çizen Yılmaz, bu hedeflerin Türk halkına yetmeyeceğini ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı hedeflediğimizi belirtti. Bu hedefler için düşünen, sorgulayan, düşündüğünü tasarlayan, tasarladığını üreten, ürettiğini geliştiren, halkının, milletinin hizmetine sunan fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlere ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz, şimdiki neslin böyle bir nesil olduğunu ve bu nesli yetiştiren başta aileler olmak üzere öğrencilerin öğretmenlerine de teşekkürlerini sunarak sözlerine son verdi.

 

Anadolu’nun aklını, düşünmesini ve zekasını buraya getirdiği ve bu güzel çalışmaya katkı sunduğu için katılımcılara teşekkürlerini sunan Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dün Filistin’de yapılan katliamı şiddetle kınadığını ve Türk halkı olarak Filistin halkının sonuna kadar yanında durulacağını belirterek sözlerine başladı. Bu noktada güçlü olmanın ve güçlü olabilmek için bilgiyi yönetmenin önemine değinen Şahin, gençlerin bizim istikbalimiz olduğunu ve büyük düşünmeleri için onları sürekli teşvik etmek gerektiğinin altını çizdi.

 

Milli Eğitim Bakanı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanının da gençleri teşvik etmek için büyük gayretler gösterdiğini söyleyen Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanının yapay zeka teknolojisi için toplumumuzu hazırladığını ve diğer taraftan da beşeri sermaye olan çocuklarımızı merkeze alarak yarınlara hazırladıklarını ifade etti. Türkiye’nin büyük bir millet olduğunun altını çizen Şahin, bu doğrultu da büyük hedeflerimiz  olduğunu ve Cumhuriyetin 100.yılında dünyanın 10. büyük ekonomisi olmayı amaçladığımızı belirtti.

 

İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep gibi büyükşehirlerin en büyük sorunlarından birinin ulaşım olduğunu söyleyen Şahin, bilgi ve teknoloji çağını kullanarak ulaşımda sınıf atlamamız gerektiğini ifade etti.  Şahin, “Dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Akıllı şehirler örneğinde neden Türkiye örnek olmasın, öncü olmasın, lider olmasın. İşte bu tasarımlarla da gördüğümüz gibi akıllı şehirlerde ulaşım teknolojilerini çok iyi kullanan milli ve yerli bir ulaşım seferberliğine ihtiyacımız var. Özellikle şehir yaşamında yaşam kalitesini ve vatandaş memnuniyetini arttırabilmek için tek başına yol yapmak yetmez. Teknolojiyi ve bilgiyi çok iyi kullanmamız ve ulaşım araçlarını akıllandırmamız gerekiyor. 

 

Gerçekleştirilen açılış konuşmalarından sonra programa katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, öğrencilerin stantlarını gezerek yapılan eserleri inceleyerek öğrenci ve öğretmenlerle tek tek sohbet etti. 

 

Programın kapanışın gününde gerçekleştirilen ödül merasiminden sonra ayrı bir oturumda öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, bu projenin bir son olmadığını, bundan sonraki yıllarda farklı temalarla, Türkiye’nin dört bir yanından öğretmenlerin rehberliğinde, öğrencilerin hayal dünyasını geliştirmek ve teoriden pratiğe dönüştürmek için bu işbirliğinin sürekli hale getirileceğini belirtti. Cesaret edip bu yarışmaya katılan her öğrencinin birinci olduğunu ve bu cevherlerin çok değerli öğretmenlerin desteğiyle anlamlı hale geldiğini söyleyen Güngör, öğretmenlere katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. 

 

Filistin’de zulme uğrayan ve şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anan Güngör, “Bu zulmü yapanları kınıyorum, lanetliyorum. Sessiz kalan Dünyayı da kınıyoruz. Rabbim bir gün inşallah Filistin’in, Kudüs’ün de kurtuluşunu bize gösterecektir.” dedi.

 

Büyük bir medeniyetin, büyük bir toplumun evlatları olduğumuzu ve gücümüzün farkına varmamız gerektiğini sözlerine ekleyen Güngör,  daha çok büyüyüp gönül coğrafyamıza, mazlum dünyasına daha fazla destek olmamız gerektiğini ifade etti. 

 

İki günlük bu program çerçevesinde bir farkındalık yaratıldığını düşünen GÜNGÖR, “Türkiye Belediyeler Birliği olarak ufak da olsa bir katkımız varsa bundan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ekibine ve Türkiye Belediyeler Birliği çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Öğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını TasarladıÖğrenciler Geleceğin Ulaşım Araçlarını Tasarladı