Somali Bayındırlık ve İskan Bakanından Birliğimize Ziyaret

Somali Federal Cumhuriyeti Bayındırlık ve İskan Bakanı Sadiq Abdullah Abdi, 28 Aralık  tarihinde Birliğimize bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

 

Ziyarette söz alan Bakan Abdi, 1991 yılında ülkesindeki iç savaşın ardından 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen ziyaret sonrasında Somali’nin Türkiye’nin desteği ile ayağa kalktığını belirterek Somali halkının Türkiye’ye karşı minnet duyduğunu ifade etti. Somali Federal Cumhuriyeti’nin nüfusunun %70’inin 35 yaş altı kişilerden oluştuğunu belirten Abdi, bu genç nüfusun spor ve sosyal faaliyetlere yönlendirilmesinin önemli olduğunu dile getirerek Birliğimizden destek talebinde bulundu.

 

Birlik Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ise konuşmasında Somali ile var olan iyi ilişkileri değerlendirerek, kalkınma, istihdam, kapasite arttırma gibi konularda işbirliğinin sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı. Güngör ayrıca, kardeş şehir işbirlikleri çerçevesinde pilot uygulamalar yapılmasının da uygun olacağını sözlerine ekledi.

Somali Bayındırlık ve İskan Bakanından Birliğimize ZiyaretSomali Bayındırlık ve İskan Bakanından Birliğimize ZiyaretSomali Bayındırlık ve İskan Bakanından Birliğimize Ziyaret