Olay Yeri İnceleme Eğitimi Şanlıurfa'da Başladı

İtfaiye daire başkanlıkları ve itfaiye eğitim birimlerinde görevli itfaiyeciler yangın sonrası olay yeri inceleme eğitim programı kapsamında Şanlıurfa’da bir araya geldi. 

 

Birliğimiz tarafından belediye itfaiye teşkilatlarımızın kapasitelerinin artırılarak, daha iyi bir hizmet sunabilmesi amacıyla daha önce farklı gruplar halinde Ankara’da düzenlenmiş olan “Yangın Sonrası Olay Yeri İnceleme Eğitimi” bu kez Şanlıurfa ilinde başladı. Eğitim programı ile belediye itfaiye teşkilatlarımızın yangın sonrası olaylara müdahale gücünü artırmak ve olay yeri incelemelerinin önemini kavramak adına çalışmalar yapmak üzere planlanan eğitim programına  Türkiye’nin farklı bölgelerinden ve farklı ölçekteki belediyelerinden uzman itfaiye olay yeri inceleme ekipleri katıldı.

 

24-30 Aralık 2017 tarihleri arasında planlanan ve 5 gün sürecek eğitim programının açılışında Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı adına konuşma yapan İtfaiye Şube Müdürü Yasin ÖZEN, İtfaiye Daire Başkanlığı olarak, söz konusu eğitim programlarına ilk aşamada 40-50 kişilik bir grup ile başlandığını, fakat zaman içerisinde diğer belediyeler ve Birliğimiz ile yapılan görüşmeler sonucunda alandaki ihtiyacın daha net şekilde tespit edilmesi sonucunda Birliğimiz Eğitim Müdürlüğü’nün de destekleri ile bu sayının 100 katılımcıya ulaştığını ve olay yeri inceleme eğitimlerinin Belediye Akademisi kapsamında sunulan eğitim başlıklarına göre belirlendiğini ifade etti.

 

Ankara’da yapılan ilk eğitimlerin sonuçlarının olumlu bir şekilde uygulamada hissedildiğini söyleyen ÖZEN, alanda yoğun mesai ile çalışan itfaiye personelinin teknik kapasitesinin söz konusu eğitimlerle daha da yukarı çekileceğine inandıklarından bahsederek sözlerini tamamladı.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi adına konuşmasını gerçekleştiren İtfaiye Daire Başkanı Mustafa KAYTAN ise, itfaiye teşkilatının her an göreve hazır ve sürekli kendisini yenilemek zorunda olan bir teşkilat olduğundan bahsederek sözlerine başladı. Pilot eğitimlerle Ankara’da başlatılan Olay Yeri İnceleme Eğitimlerinin, Belediye Akademisi çatısı altında tüm Türkiye’ye yayılması gerektiğinden söz ederken Birliğimizin belediyelerin altyapı, teçhizat ve eğitim gibi konularda geliştirilmesi noktasında çok önemli bir görev yerine getirdiğini anlattı. KAYTAN, eğitim alan personel sayısının artması ile personelin olaylara müdahalesinin daha hızlı ve daha etkili bir hale geleceğinden bahsettikten sonra bu eğitimlerin Şanlıurfa’da düzenlenmesinin kendileri adına mutluluk ve gurur verici olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.   

 

Programın ilk bölümünde “Yangın ve Özellikleri (Yapı Malzemeleri)” konusunda Akdeniz Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Saadet ALKIŞ tarafından katılımcılara olay yeri inceleme çalışmasında yangına dair genel bilgiler ve yapı malzemelerinin yangında kimyasal olarak etkileri konusunda sunumlar gerçekleştirildi. Şanlıurfa özelinde de örnek olayların incelendiği sunumun ikinci bölümünde ise “Kundaklama” kavramı ve kundaklanan yerde yapılacak delil tespitinin itfaiye personeli açısından önemi anlatıldı. ALKIŞ, özellikle yanlış toplanan deliller ve yapılan yanlış müdahaleler ile itfaiye personelinin olaya dahil olmamasına rağmen suçlu duruma düşebileceğini, bu anlamda olay yeri inceleme raporlarının da uygulama ile birlikte adım adım gözden geçirilerek öğrenilmesi gerektiğini ifade etti.

 

İlk gün yapılan eğitim programının ardından “Yangın Sonrası Olay Yeri İnceleme” eğitim programı, diğer 4 gün boyunca, farklı uzman eğitmenler tarafından elektrik yangınları ve yangın sonrası müdahale edilme aşamaları, araç yangınları ve araç yakıtlarının çevresel etkileri ile yangın sonrası araç incelemesinde dikkat edilecek hususlar, yangın sigortası ve ilgili mevzuatın uygulaması, güneş panelleri ve yangını, elektrikli araçlar ve yangın sebepleri ile tehlikeli maddelere ilişkin yangınlarda müdahaleler konularında yapılacak sunumlarla devam edecektir. 

Olay Yeri İnceleme Eğitimi Şanlıurfa'da BaşladıOlay Yeri İnceleme Eğitimi Şanlıurfa'da BaşladıOlay Yeri İnceleme Eğitimi Şanlıurfa'da BaşladıOlay Yeri İnceleme Eğitimi Şanlıurfa'da BaşladıOlay Yeri İnceleme Eğitimi Şanlıurfa'da Başladı