Gostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış Töreni

Birliğimiz tarafından yürütülen “Türkiye ve Makedonya Yerel Yönetimleri İşbirliği Projesi” çerçevesinde Gostivar’ın Türkçe eğitim veren en büyük okul olan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun tadilatı ve ek derslik yapımı Birliğimiz tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde tamamlanmış olup okulun açılış töreni Türk Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun teşrifleriyle 21 Aralık 2017 tarihinde Makedonya’da gerçekleştirilmiştir.

 

Törene, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra, Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Makedonya Güvenlik Konseyi Üyesi Furkan Çako, Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari, Birliğimiz Encümen Üyelerinden Fatma Toru, Dr. Hasan Akgün, Kadir Kara,  Mücahit Yanılmaz, Dr. Veysel Tiryaki, Yücel Barakazi ve Genel Sekreterimiz Hayrettin Güngör ile Gostivar halkı ve öğrenciler katılmıştır.

 

Çavuşoğlu: “İlimle ve bilgiyle donanan nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

 

Programın selamlama konuşmasını gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu eğitimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Eğitim, kişilerin ve toplumun gelişimi ve ilerlemesi için olmazsa olmaz şarttır. Gayesi ve emelleri olan, azimle çalışan, ilimle ve bilgiyle donanan nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Kadim medeniyetin mirasçıları olarak daha fazla azmetmeli ve ilmi ayağa kaldırmak için uğraşmalıyız” dedi. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminde Gostivar halkının verdiği desteğin unutulmayacağını söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve sevgilerini iletmiştir.

 

Güngör: “TBB olarak işbirliği ve desteğimizi sürdüreceğiz.”

 

Birliğimiz Genel Sekreteri Hayrettin Güngör törende gerçekleştirdiği konuşmasında, yoğun programı sebebiyle törene katılım gösteremeyen Birlik Başkanımız Av. Tahir Akyürek’in selamlarını ilettikten sonra yapılan yardımın Türkiye’deki tüm belediyeler adına yapıldığını vurgulamıştır. Türkiye’nin her alanda olduğu gibi yerel yönetimler alanında da bölgesindeki ülkelerle kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde işbirlikleri geliştirmesini önemsediklerini belirten Güngör,  bu kapsamda Türkiye belediyelerinin 2.000’e yakın kardeş şehir ilişkisi bulunduğunu ve bunun 75 tanesinin Türkiye ve Makedonya belediyeleri arasında olduğunu dile getirmiştir.

 

Okulların öğrencileriyle anlam kazandığını söyleyen Güngör, bu okuldan yetişen öğrencilerin Türkiye ve Makedonya arasındaki ilişkilerini daha ileriye götüreceklerine inandığını ifade etmiştir. Konuşmasında iki ülke arasında geliştirilen işbirliklerine ilişkin detaylar aktaran Güngör, bundan sonra da TBB’nin desteğini sürdüreceğini ifade etmiştir. 

 

Birliğimize Teşekkür

 

Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil konuşmasında Mustafa Kemal İlköğretim Okulunun açılışının 21 Aralık Türkçe Dil Bayramı gibi çok önemli bir zamanda gerçekleştiğine dikkat çekmiştir. Kahil, Makedonya Hükümeti adına başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere tüm Türkiye'ye teşekkürlerini bildirmiştir.

 

TİKA Başkanı Serdar Çam, 21 Aralık Türkçe Dil Bayramını kutlayarak, böyle bir imkân sunulmasından dolayı Makedonya hükümetine teşekkürlerini iletmiştir. Okulda yapılan çalışmaların maliyetinin 1 milyon avroyu geçtiğini dile getiren Çam, bundan sonraki süreçte de buna benzer çalışmalarda Birliğimiz ile işbirliği gerçekleştirmek istediklerini ifade etmiştir.

 

Programda söz alan Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ve Okul Müdürü Oktay Nureddin okulun yenilenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek çalışmalarından dolayı Birliğimize teşekkürlerini iletmişlerdir.

 

Türkiye Heyetine Çocuklardan Sevgi Gösterisi

 

Selamlama konuşmalarının akabinde, Türkiye heyetini büyük bir sevgi gösteren ve onları coşku ile karşılayan Gostivarlı öğrenciler, 21 Aralık Türk Dil Bayramı kutlamaları kapsamında şiir, şarkı ve dans gösterileri gerçekleştirmişlerdir.

 

Gostivar Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu

 

Birliğimiz tarafından TİKA işbirliğinde, ikisi engelli öğrencilere yönelik olmak üzere toplamda 27 adet sınıf, fen laboratuvarı, kütüphane ve çok amaçlı salondan oluşan iki katlı binanın kapsamlı tadilatı yapılmıştır. Türkçe, Arnavutça ve Makedonca olmak üzere 3 dilde eğitim veren okulda yaklaşık 1200 öğrenci eğitim görmektedir.

 

Gostivar Belediyesine Ziyaret

 

Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari, Birliğimiz Encümen Üyelerinden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve Makedonya ile kardeş şehir ilişkisi bulunan belediyelerimizden katılan temsilcileri makamında ağırlamıştır. Gerçekleştirilen görüşmenin ardından heyetimizin onuruna bir yemek veren Arben Taravari Türkiye ile kardeş şehir ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ifade etmiştir.

Gostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış TöreniGostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış TöreniGostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış TöreniGostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış TöreniGostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış TöreniGostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış TöreniGostivar Mustafa Kemal ATATÜRK İlköğretim Okulu Açılış Töreni