UCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildi

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Dünya Konseyi ve Yönetim Kurulu toplantısı 06 – 09 Aralık 2017 tarihleri arasında Çin’in Hangzhou kentinde gerçekleştirildi.

 

Kudüs Kararına dünya belediyelerinden tepki

Yönetim Kurulu toplantısının gündemine Türkiye heyetinin girişimleriyle Kudüs için alınan karar getirildi. Afrika Bölgesinin (UCLG-Africa) de olumlu destekleri ile birlikte özel bir görüş belgesi (motion) oluşturuldu. Belge UCLG Yönetim Kuruluna Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem tarafından okundu. Sn. Erdem Yönetim Kuruluna hitaben “UCLG çatısı altında bir araya gelen yerel ve bölgesel yönetimler olarak bizler, uluslar arası ilişkilerin istikrarlı şekilde sürdürülmesinde uluslar arası hukukun geçerli olması ve çatışmalara son verilerek Kudüs’ün özel statüsünün korunması gerekliliğini vurgularız.” dedi. Bildirge herhangi bir ret oyu almadan tüm üyelerce kabul edildi.

 

“Suriye sadece Türkiye’nin değil, Dünyanın bir sorunudur”

Dünya Konseyi öncesinde gerçekleştirilen Dirençli Kentler başlıklı bir oturum düzenlendi. Oturumda UCLG Afet ve Acil Yardım Görev Gücü Başkan Yardımcılığı görevini yürüyen Türkiye Belediyeler Birliği adına Genel Sekreter Hayrettin Güngör söz aldı. Sn. Güngör “Küreselleşen dünyamızda artık tüm şehirler bir birlerine farklı araçlarla bağlıdırlar. Bir bölgenin sorunu sadece o bölgeye ait olmamaktadır. Suriye Türkiye’nin bir sorunu olduğu gibi Avrupa’nın da bir sorunudur. Avrupa’nın bir sorunu olduğu gibi Dünyamızın da bir sorunudur” ifadelerinde bulundu.

 

UCLG’ye yeni Genel Sekreter

Uzun yıllar UCLG Teşkilatında Genel Sekreterlik görevini sürdüren Joseph ROIG görevini tamamladı. 04 Kasım 2017 tarihinde Barselona’da gerçekleştirilen Komite toplantısında alınan karar gereğince UCLG’de yönetici pozisyonunda bulunan ve uzun yıllar UCLG’nin lobi çalışmalarında görev alan Emilia Saız’in Genel Sekreter olarak atanma kararı Yönetim Kuruluna getirildi. Oy birliği ile kabul edilen karar ardından UCLG’nin yeni Genel Sekreteri Emilia Saız oldu.

 

2019 Dünya Kongresi Güney Afrika’da

Dünya Konseyinin son oturumunda 2019’da gerçekleştirilecek Dünya Kongresi’nin adayları yarıştı. İki aday bulunan seçimde ortak mutabakata varılarak 2019 Kongresinin Durban’da ve 2020 Dünya Konseyi’nin ise diğer aday ülke olan Çin’de yapılmasına karar verildi. 

UCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildiUCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildiUCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildiUCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildiUCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildiUCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildiUCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildiUCLG Dünya Konseyi Hangzhou’da gerçekleştirildi