Arjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’de

Birliğimizin “Belediye Akademisi” eğitim programları kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının katkılarıyla yaklaşık yedi yıldan bu yana her ay düzenli olarak ve uygulama ağırlıklı gerçekleştirilen itfaiye personeli eğitiminin 5 – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen 69’uncu dönem Temel İtfaiyecilik Eğitimi Sertifika Töreni Birlik Binamızda yapıldı.

 

Arjantin İtfaiye Teşkilatından itfaiye personelinin de katıldığı eğitimin sertifikaları Birlik Genel Sekreterimiz Hayrettin Güngör tarafından takdim edildi. Konuşmalarında Birliğimiz eğitim faaliyetleri, Belediye Akademisi Projesi ve İtfaiye hizmetlerine ilişkin bilgilendirmeler yapan Güngör, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen işbirliği kapsamında 7 yılda 1747 itfaiye personeline ve ayrıca 108 yabancı itfaiye personeline ulaşıldığını ifade etti. Eğitim programına Arjantin’de görevli 3 itfaiye personelinin de katılım sağladığını belirten Güngör, işbirliklerinden ötürü TİKA’ya teşekkürlerini sundu. Farklı belediyelerden gelen itfaiye personelinin bu eğitim programları ile tanışma, tecrübe paylaşımı, moral ve motivasyon imkanı bulduğunu belirten Güngör, yurt dışından gelen itfaiye erlerinin de kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşarak eğitime ciddi katkı sağladıklarını ifade etti.

 

Afet ve acil durumlarda belediyelerin kendi sınırları dışına da müdahale etme yetkisinin olduğundan bahseden Güngör, bir afet durumunda ilk acil yardımın sınır illerden gelmesinin, daha sonraki aşamada çevre bölgelerinde yardım etmesi gerektiğinin önemine değinerek bu yardımlaşmanın sadece ülke içerisinde değil yurt dışında gerçekleşen afetlere de aynı özveri ile yardım edilmesi gerektiğini belirtti. 12 Kasım’da İran-Irak sınırında gerçekleşen depremde de Türkiye’nin her türlü yardım için bölgede olduğunu da sözlerine ekleyen Güngör, yalnızca bölgesel olarak değil küresel alanda da afet ve acil durumda bir yardımlaşma ve dayanışma kuruluşlarına ihtiyaç olduğunu belirtti.

     

Ankara’da bir günlük stres yönetimi, öfke kontrolü ve iletişim eğitimi alan itfaiyeciler, sertifikalarını aldıktan sonra 25 Kasım tarihine kadar sürecek olan uygulamalı eğitimin son bölümü için Kocaeli Büyükşehir Belediyesine döndüler.

Arjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’deArjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’deArjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’deArjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’deArjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’deArjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’deArjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’deArjantinli İtfaiyeciler Eğitim için Türkiye’de