Kongre 33. Genel Kurul Toplantısı Sona Erdi

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 33. Genel Kurul toplantısı, “Göçmenlerin Entegrasyonu için Yerel Politikalar" ana teması ile 17-20 Ekim 2017 tarihleri arasında Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirildi.

 

Ana oturumda, göçmenlerin entegrasyonu konusunda genç mülteciler ve önde gelen siyasi figürlerle görüş alışverişinde bulunulmuş, “gençlerin katılımı ile şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele”, “Avrupa’daki bölgesel örgütlerin rolü” ve “Avrupa’da bulunan azınlık diller” hakkında tematik tartışmalar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 33.Genel Kurul’da KONGRE Avrupa Yerel Demokrasi Haftası'nın 10. yıldönümü ve DOSTA programının ödül törenine de ev sahipliği yapmıştır.

 

 

Mulhouse Taziye Ziyareti

Genel Kurul öncesi 16 Ekim 2017 tarihinde Milli Heyet Üyeleri Fransa’nın Mulhouse kentinde meydana gelen yangında hayatını kaybeden 4 Türkiye kökenli vatandaşın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. T.C. Strazburg Başkonsolosu Sayın Özgür ÇINAR’ın da eşlik ettiği ziyarette Milli Heyet Başkan Yardımcısı Gaye DOĞANOĞLU ve heyet üyeleri bu elim olay karşısında ailenin acısını paylaştıklarını ve Türkiye’nin her daim yanlarında olduğunu belirtti.

 

Daimi Büyükelçi Resepsiyonu

18 Ekim 2017 tarihinde ise Milli Heyet Üyelerimizin diğer ülke heyetleri ile bir araya gelerek gündemi ve yapılabilecek işbirliklerini değerlendirmek amacıyla Strazburg Büyükelçiliği Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Sayın Erdoğan İŞCAN ev sahipliğinde Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Macaristan heyetlerine yönelik bir resepsiyon gerçekleştirilmiştir.  

 

Büyükçekmece Belediyesi Proje Bilgi Standı

Ayrıca 33. Genel Kurul gündeminde yer alan Roman vatandaşlara yönelik çalışmalar kapsamında Büyükçekmece Belediyesi tarafından bir stant açılmış ve Mimar Sinan Merkez Mahallesindeki kentsel dönüşüm projesi sunulmuştur.

 

DOSTA! Ödülü

Ayrıca, Avrupa Konseyi tarafından yürütülen ve Roman vatandaşların sosyal ve toplumsal hayata dâhil edilmelerini amaçlayan bilinçlendirme kampanyası kapsamında yapmış olduğu etkili faaliyetlerden dolayı Şişli Belediyesine “DOSTA!” ödülü takdim edildi.