4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi Gerçekleşti

Birliğimizin “Belediye Akademisi” eğitim programı kapsamında, Esenler Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Birliği işbirliğinde 13-15 Ekim 2017 tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirdiği 4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi tamamlandı.

 

Şehir tarihi alanında uzman isimler, "4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi"nde, Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Kafkaslar’dan Balkanlar’a kadar olan coğrafyada yer alan şehirleri ve şehir anlayışlarını anlatmak üzere Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre merkezinde biraraya geldi.

 

Şehirlerin tarihte ve günümüzde inşa edilmiş mimari yapıları ve tarihi semtleriyle bir çok medeniyetleri içinde bulundurması üzerine konuşmaların yapıldığı “4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”nde Türkiye Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği ve Esenler Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen konferans, merhum Mimar Turgut Cansever’in anısına ithaf edildi. Kongre’de Türkiye’nin şehirlerine özgü modern kentleşme, kültürel ve sosyal yaşam, şehirlerin şiir ve edebiyata kattığı değerler gibi konular konuşuldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra Prof. Dr. Mustafa Orçan, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kazım Arıcan, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan ve çok sayıda şehir tarihi yazarları katıldı.

 

“Bu kongre şehirlerin geleceğine ışık tutacak”

Şehirlerin tarihi ve düzeni hakkında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, şehir üzerinde düşünmek ve şehrin farkındalığının oluşmasına katkı sağlamak için, şehir hakkında konuşmak gerektiğini ve bunu yapması gereken kişilerinde şehir tarihi üzerine yazan yazarlar olması gerektiğine dikkat çekti.

 

İki gün süren program çerçevesinde Türkiye’de 150’nin üzerinde şehir tarihi yazarının şehirleri konuşacağını belirten Göksu, bu konuşulan şehirler hakkında üzerimize düşenlerin ne olduğunu görüp bundan sonra tasarlayacağımız şehirlerin hangi perspektife bakarak tasarlanması gerektiği konusunda çok önemli bir bilgi altlığı oluşturulduğunu ifade etti.

 

Bu bilimsel platformun Türkiye’de ki şehirlerin geleceği açısından önemli bir ışık kaynağı olduğunu söyleyen Göksu, bu durumdan istifade ederek bundan sonra tasarımının yapılacağı şehirlerin bu bilimsel altlıkla yapılmasına gayret edileceğini belirtti. Bu durumun şehirlerin mimari yapısı açısından önemli bir yönlendirici olacağına dikkat çeken Göksu, programın hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde büyük pay sahibi olan ve bu konuda hassasiyet gösterip sorumluluk duyan Türkiye Belediyeler Birliğine katkılarından dolayı teşekkürlerini sunarak kürsüden ayrıldı.

 

3 gün süren kongre programında ilgili kategorilerdeki bildirilerin sunulmasıyla kongre tamamlandı.

4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti4. Milletlerarasi Şehir Tarihi Yazarları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşti