Trafik Güvenliği Çalıştayı Ankara’da Gerçekleştirildi

Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında düzenlenen Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı 12-13 Eylül tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

 

İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı), Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, TÜVTÜRK ve TOBB Karayolu Taşımacılığı Sektör Meclisi işbirliğinde düzenlenen çalıştaya;  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Milli  Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz olmak üzere çok sayıda milletvekili, kamu kurumlarından üst düzey yöneticiler, sivil toplum örgütü ve sektör temsilcileri ile basın mensubu iştirak etti.

 

Çalıştayın açılışında söz alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a ulaştırma ve trafik konusunda gerçekleştirdiği projelerden dolayı teşekkür ederek başladı. 2012 yılında yayınlanan Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planının karayolu güvenliği meselesini, ilgili tüm kesimleri̇ işin içine katarak trafik sorununu çözme yönünde bir irade ortaya koyduğunu belirten Soylu, bu kapsamda temmuz ayında İçişleri Bakanlığınca bu çalıştayın yapılması kararının alındığını belirtti.

 

Trafik güvenliğine dair tüm sorun ve önerilerin etraflıca değerlendirildiği Çalıștayda,  “Öğrenci ve Personel Taşımacılığı”, “Şehiriçi Yolcu Taşımacılığı”, “Şehirlerarası Yük ve Turizm Yolcu Taşımacılığı” konularında üç farklı çalışma grubu oluşturularak; öğrencilerin trafik güvenliğini artırmak amacıyla taşıtlara GPS takılması ve araçların izlenmesi, SMS mesajlarıyla ailelere durum bildirimi yapılması, mesleki yeterlilik konuları, yetkisiz taşımacılıkla mücadele, araçlarda görevlendirilen rehber personelin eğitimleri gibi konular masaya yatırıldı.

 

Çalışma gruplarının açıklayacağı sonuç bildirgeleri doğrultusunda ulaşım sektöründe atılacak farklı adımlar, mevzuat değişiklikleri ve mevzuat sorunlarının çözümüne yönelik yeni stratejiler belirlenmesi amaçlandı.

Trafik Güvenliği Çalıştayı Ankara’da GerçekleştirildiTrafik Güvenliği Çalıştayı Ankara’da GerçekleştirildiTrafik Güvenliği Çalıştayı Ankara’da Gerçekleştirildi