Belediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında Buluşuyor

Birliğimiz "Belediye Akademisi" eğitim programı kapsamında, 11-12 Eylül tarihlerinde düzenlenen "2017 Büyükşehir Belediyelerinde İyi Uygulama Örnekleri ve Deneyim Paylaşımı Toplantıları"  Kızılcahamam'da yoğun bir katılımla başladı.

 

Katılımcıların kendi belediyelerinde ve şehirlerinde ön plana çıkan proje ve iyi uygulama örneklerini paylaşacağı toplantılara 30 büyükşehir belediyesinin İhale Yönetimi, İnsan Kaynakları ve Eğitim, Mali Yönetim, İmar Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm birimlerinden yaklaşık 150 kişilik katılım sağlanmıştır.

 

Güngör: "Belediyelerle ilgili düzenlemelerde Birliğimizden görüş alınıyor"

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Birliğimiz Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, TBB'nin görev ve faaliyet alanlarına ilişkin önemli bilgileri katılımcılarla paylaştı. TBB'nin belediyelerin menfaatlerini korumak adına çalışmalar yürüttüğünü ve belediyeleri ilgilendiren her düzenlemeye müdahil olduğunu aktaran Güngör,  bu çalışmalar neticesinde son yıllarda önemli kazanımlar edinildiğine dikkat çekti. TBB'nin her geçen gün deneyim ve kapasitesini artırarak yerel yönetimleri ilgilendiren sorunlara kalıcı çözümler getirdiğini belirten Güngör, artık belediyelerle ilgili düzenlemelerde TBB'nin görüşüne başvurulduğunun altını çizdi. Türkiye'nin son yıllarda yerel yönetimler alanında önemli aşamalar kaydettiğini ifade eden Genel Sekreter Güngör, reformların devam edeceğini söyleyerek bu sürece daha etkin hazırlanmak için komisyon çalışmalarının büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.  Güngör konuyla ilgili olarak; "Zaten hâlihazırda etkin çalışan birkaç komisyonumuz vardı. Hemen hemen her alanda bir çalışma komisyonu oluşturmaya devam ediyoruz.  Bunun bilgisini de belediyelerimize ulaştıracağız. Komisyonlarda görüşeceğimiz sorun ve önerilerin çalışmalarımızda yol gösterici olacağına inanıyoruz." dedi.

 

"Üç yılda 900'ün üzerinde araç hibe ettik"

TBB'nin küçük ölçekli veya sınırları içerisinde mülteci ağırlayan belediyelere destek olduğunu kaydeden Güngör, "Bu tabii ki bizim asli görevimiz değil ancak aidiyet duygusunu artırmak ve belediyelerimize destek olmak için mali imkânlarımız çerçevesinde üç yıl içerisinde yaklaşık 250 milyon TL'lik maliyetle 900'ün üzerinde aracı belediyelerimize hibe ettik. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında da kardeş şehir ilişkilerimiz yoğun bir şekilde devam etmektedir." şeklinde konuştu.

 

"Belediye Akademisi Eğitim Kampüsü uluslararası hizmet verecek"

Konuşmasında Birliğimizin eğitim faaliyetlerine yer veren Güngör, "Birlik olarak belediyelerimizin eğitim ihtiyacını nasıl daha etkin bir şekilde karşılayacağımıza ilişkin çalışmalar yürütüyoruz, bununla ilgili de bir katalog hazırladık ve kodlamalar yaptık ve son olarak da nitelikli bir mekan çalışması gerçekleştirdik.  Kamulaştırmasını ve projelendirmesini tamamladığımız Belediye Akademisi Yerleşkesinin inşasına 2018 yılının ilk aylarında başlamayı umuyoruz. Bu eğitim merkezi Türkiye'deki yerel yönetimlerin yanı sıra gönül coğrafyamızdan yerel yöneticilerin de gelip eğitim görebileceği bir mekan olacak. Ayrıca, uluslararası sertifikasyon sistemini de getirip uygulama ağırlıklı eğitimler vereceğiz." dedi.

 

TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör'ün katılımcılara teşekkür ederek noktaladığı açılış konuşmasının ardından katılımcılar, 5 farklı toplantı salonunda eşzamanlı alarak gerçekleştirilen toplantılara katılım sağladılar.

 

2 bin 100 Kişi Eğitimlerden Faydalanacak

Birliğimiz tarafından Ankara'da Eylül-Aralık 2017 döneminde düzenlenecek  "2017 Belediyeler ve Bağlı İdarelerde İyi Uygulama Örnekleri ve Deneyim Paylaşımı Toplantıları"  kapsamında yılsonunda kadar 70 ayrı gruptan 2 bin 100 kişinin deneyim paylaşımı toplantılarına katılması ve paylaşımda bulunması planlanmaktadır.

Belediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında BuluşuyorBelediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında BuluşuyorBelediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında BuluşuyorBelediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında BuluşuyorBelediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında BuluşuyorBelediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında BuluşuyorBelediyeler Deneyim Paylaşımı Toplantılarında Buluşuyor