Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesinden Birliğimize Ziyaret

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Devlet Başkanı Irina VLAH ve beraberindeki heyet 7 Eylül 2017 tarihinde Birliğimize bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Dışişleri Bakanı Vitali VLAH, Türkiye-Moldova Dostluk Derneği Başkanı Rafet KÖKSAL ve Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Cebrail ASLAN’ın da bulunduğu ziyarette, Türkiye – Moldova ikili ilişkilerine değinen Başkan Vlah özellikle Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesine Türkiye’nin vermiş olduğu desteklerden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek gelecekte yapılabilecek işbirlikleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu ve Altındağ Belediyesinin kardeş şehri olan Komrat’da Altındağ Belediyesi tarafından yapılacak olan kültür merkezi hakkında bilgi verdi.

 

Birliğimiz Genel Sekreteri Hayrettin GÜNGÖR heyeti Birliğimizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Türkiye Belediyeler Birliği olarak özellikle tarihi ve kültürel geçmişimiz olan yerel yönetimlerle işbirliğini önemsiyoruz” dedi. Birliğimizin “Kardeş belediyecilik” değil “Kardeş şehir” ilişkilerine önem verdiğini belirten Güngör;  “İki belediyenin kardeşliğinde iki kurumun iş birliği söz konusudur ancak şehirlerin kardeşliğinde belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları vb. bütün şehrin var olan kimliğiyle birlikte kardeş şehir olması söz konusudur” dedi.

 

Ziyaret esnasında “Türkiye – Moldova Yerel Yönetimleri İşbirliği Projesi” kapsamında Gagavuzya – Cazaclia (Kazayak) Belediyesine hibe edilecek bir adet kazıcı yükleyicinin protokolü de imzalandı. 

Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesinden Birliğimize ZiyaretGökoğuz Yeri Özerk Bölgesinden Birliğimize ZiyaretGökoğuz Yeri Özerk Bölgesinden Birliğimize Ziyaret