Yerel Diplomasi Çalıştayı Antalya’da Gerçekleştirildi

Belediyelerimizin dış ilişkiler birimlerine yönelik olarak düzenlenen “Yerel Diplomasi Çalıştayı” 18-19 Mart 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

 

Programın açılış konuşmalarını yapan Birliğimiz Genel Sekreteri Hayrettin Güngör Yerel Diplomasi kavramının önemine vurgu yaparak yerel yönetimlerin artık devletlerin ulusal dış politikalarını tamamlayıcı roller üstlendiğini belirtti. Konuşmasında gönül coğrafyamızdaki ülkelerin yerel yönetimleri sürdürülebilir kardeş şehir ilişkilerinin geliştirilmesinde karşılıklı tecrübe paylaşımının önemli olduğunu ve özellikle yurt dışında hizmet veren diğer kurum ve kuruluşlarımızın desteğinin alınmasının da buna katkı sağlayacağını söyledi. Kardeş şehir ilişkilerinin sürdürülebilmesi ve daha etkili kardeş şehir ilişkilerinin kurulması için Birliğimiz tarafından belediyelerimiz ve diğer paydaş kuruluşların temsilcilerinden oluşan bir  “Dış ilişkiler Çalışma Komisyonu” kurulması ve bu komisyonla birlikte belediyelerimize bir ortak yol haritası çizilmesi amacıyla “Kardeş Şehir Strateji Belgesi” geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca Güngör belediyelerin dış ilişkiler birimlerinin karşılaştıkları sorunların çözümü ya da bu alanda yapılabilecek faaliyetlerin belirlenmesi amacıyla bir kurulacağını da belirttiler. 

 

Gönül Coğrafyamızda Kardeş Şehirler

Programda “Gönül Coğrafyamız ve Kardeş Kentler” başlıklı bir söyleşi gerçekleştiren Prof.Dr. Tufan Gündüz, belediyelerimizin dış faaliyetlerini ve sorumluluklarını tarihi geçmişimiz ile değerlendirerek, gerçekleştirilen ortak faaliyetlerin önemine vurgu yaptı. Belediyelerimizin özellikle Balkanlar, Orta Doğu, Afrika ve Türk Cumhuriyetlerindeki faaliyetlerinin daha somut sonuçlarla şekillendirilmesi tavsiyelerinden bulundu ve Türk miraslarının bu coğrafyalarda yaşatılması gerektiğini vurguladı.

 

Paydaş Kurumlar Belediyelerimizin Yanında

Başkanlığını Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Ulusal Heyeti Başkan Yardımcısı Gaye Doğanoğlu’nun yaptığı “Paydaş Kurumlar oturumunda ise Kızılay Genel Müdürü Dr.Mehmet Güllüoğlu, AB Bakanlığı Proje Uygulama Dairesi Başkanı Bülent Özcan,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Kültürel ve Sosyal İlişkiler Dairesi Başkanı Memet Kılıç, İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler Şube Müdürü Abdullah Köklü, Yunus Emre Vakfı Strateji Geliştirme Müdür Yardımcısı Bülent Üçpunar ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Uzmanı Ayşegül Hamşioğlu yurtdışında yapmış oldukları faaliyetleri anlattılar ve ortak faaliyet geliştirilebilecek alanlar ve ihtiyaç duyulan ortaklıklar hakkında belediyelerimizle görüş alışverişinde bulundular.

 

Yerel Diplomasi Rehberi

Belediyelerimizin dış ilişkileri ile ortak kavramsal çerçevede hareket edilmesi ve hizmetlerde ortak bir bakış açısı sağlanması amacıyla Birliğimiz tarafından hazırlanan “Yerel Diplomasi Rehberi” de programda tanıtıldı. Rehber içerisinde bulunan Kardeş Kent Rehberi, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, Avrupa Kentsel Şartı, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Habıtat III, Yazışma Örnekleri, Yerel Yönetim Ödülleri, Yerel Yönetim Ağları ve Hibe Rehberi adlı kitaplar ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

 

Dış İlişkiler Tecrübe Paylaşıyor

Programın ikinci günü ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ramazan Kabasakal,  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Ertürk, Konya Büyükşehir Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Fahri Murat Tuncay, Osmaniye Belediyesi Meclis Üyesi Hacer Burcu Yüceer, Büyükçekmece Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Abdülhamit Pehlivan kardeş şehirler alanında yapmış oldukları hizmetleri ve iyi uygulama örneklerinden bahsettiler. Sunumların ardından diğer katılımcı belediye temsilcileri ile alanda karşılaşılan sorun ve çözüm önerileri tartışmaya açıldı.

 

Dış İlişkiler Çalıştayı

Programın son oturumu sorun alanlarını tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla “Proje” ve “Kardeş Şehir” Çalıştayları gerçekleştirildi.

Yerel Diplomasi Çalıştayı Antalya’da GerçekleştirildiYerel Diplomasi Çalıştayı Antalya’da GerçekleştirildiYerel Diplomasi Çalıştayı Antalya’da GerçekleştirildiYerel Diplomasi Çalıştayı Antalya’da GerçekleştirildiYerel Diplomasi Çalıştayı Antalya’da Gerçekleştirildi