TBB Gençlik Meclisi İstanbul’da Toplandı

“TBB Gençlik Meclisi Tanıtım Toplantısı” 24-26 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. TBB Gençlik Meclisi’nin misyon ve vizyonunun detaylı bir şekilde gençlere aktarılması için düzenlenen toplantıya 81 ilden 250 üyenin yanı sıra TBB’nin genç uzmanları katılım sağladı.

 

Gala yemeğiyle başlayan birinci gün programında katılımcılar birbiriyle tanışıp sohbet etme fırsatı buldu. TBB ve İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş yemek sırasında misafirlere seslenerek, İBB Gençlik Meclisinin İstanbul’da yürüttüğü faaliyetlerden bahsetti. Bu modelin ülkeye ve dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Ağırbaş, İBB Gençlik Meclisinin ilk kez 1994 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kurulduğunu fakat dönemin koşulları nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kaldığını, daha sonra ise İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş döneminde meclisin faaliyetlerine yeniden başladığını belirtti. Ağırbaş amaçlarının İBB Gençlik Meclisi özelinde başarılı bir şekilde yürüttükleri faaliyetleri, TBB Gençlik Meclisi çatısı altında tüm Türkiye’ye yaymak olduğunu belirterek sözlerine son verdi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan ikinci gün programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın gençlere seslendiği konuşmaların katılımcılara izletilmesiyle devam etti. Video gösteriminin ardından salona seslenen TBB ve İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, son dönemde ülkemiz üzerinde yaratılmaya çalışılan olumsuz algıyı yok etme adına Gençlik Meclislerinin önemli bir görev üstlenebileceğini vurguladı. Gençlik Meclislerinin şehirde yaşayan tüm gençleri dil, din, ırk ayrımı yapmadan içermesi gerektiği söyleyen Ağırbaş özellikle mülteci gençlerin meclise katılımının önemine dikkat çekti. Gençlik Meclisine girmek için 18 yaş sınırının yüksek olduğunu yaşadığı tecrübelerle birlikte anlatan Ağırbaş meclislerin liselileri, belki de ilkokul öğrencilerini bile içermesi gerektiğini söyledi. Program, TBB Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Sökmen’in genç üyelere hitabıyla devam etti. Konuşmasına TBB’nin “Birlikte Belediyecilik” sloganından ve yönetişim, katılımcılık, güvenilirlik, yeniliklere açık olma, saydamlık, toplumsal cinsiyete duyarlılık gibi çalışma ilkelerinden bahsederek başlayan Sökmen,  Gençlik Meclisinin kurulmasının amacından bahsederek, TBB nin çalışmalarına gençlerimizin ruhunu, dinamizmini, azim ve kararlılığını katmanın büyük bir katkı sağlayacağını, gençlerden gelecek öneri ve eleştirilerin daha iyiye ulaşmada kendilerine güç katacağını belirtti. Sökmen, Ülkemizin Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olduğunu belirterek bunun ülkemiz için büyük bir zenginlik ve avantaj olduğunu vurguladı. Ülkemizin tarihi, doğal ve kültürel yönden büyük bir zenginliğe sahip olduğunu, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul'u fethettiğinde 21 yaşında olduğunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere çok güvendiğini bütün ümidinin gençlikte olduğunu ifade ettiğini, düşünür Aristoteles’in gençlerin yetişmesinin toplum için önemini vurguladığını söyleyen Sökmen, Ülkemizde de Başta Cumhurbaşkanımız, Gençlik ve Spor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarımız, Birlik Başkanımız olmak üzere birçok Bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerimiz tarafından gençlerimiz için önemli çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, TBB nin gençlere ilişkin faaliyetlerinden bahsetti. Gençlere, Ülkemizi daha ileri noktalara taşımak için çok çalışmalarını, kendilerine güvenmelerini, sorumluluk üslenmekten kaçınmamalarını, Milli ve Manevi değerlerle birlikte evrensel değerleri de özümsemelerini, birlik ve beraberlik ruhuyla hareket etmelerini, birbirlerini dinlemelerini anlamaya çalışmalarını, gönül köprüleri kurmalarını, empatiyi ihmal etmemelerini, yardımlaşma ve dayanışmaya önem vermelerini tavsiye ederek, toplantıda emeği geçenlere teşekkür etti. 

 

Bu konuşmanın ardından Gençlikte İstanbul Modeli, Kulüp ve Lise Çalışmaları, Uluslararası Projeler, Coding İstanbul (Çocuk Çalışmaları - Teknik Projeler), Kurumsal Yapı ve Toplumdaki Karşılığı konulu sunumlar ile devam eden gün, Miniatürk ve İBB tanıtım çadırı gezisiyle devam etti. Akşam yemeğini Boğazda tekne turu yaparak yiyen gençler burada hem istişare etme fırsatı buldu hem de atölye çalışmaları ile TBB Gençlik Meclisi için fikir ve slogan üretmeye çalıştı.

 

Tanıtım toplantısının son gününde ise katılımcılara öğleden önce Stratejik Planlama Uzmanı Seyfullah Ekşi tarafından Stratejik Planlama Eğitimi ve Uzman Eğitimci Fikret Güzeller tarafından Grup Yönetimi ve Motivasyon Eğitimi verildi. Öğleden sonra Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan tarafından verilen Girişimcilik ve Liderlik Eğitimi ilgiyle takip edildi. Günün son oturumunda ise Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Bülent Şen, İş Hayatında İletişim ve Kamuda İletişim konulu bir eğitim verdi. TBB Gençlik Meclisi Tanıtım Toplantısı, katılımcılara sertifika dağıtımının ardından akşam yemeğiyle sona erdi. 

TBB Gençlik Meclisi İstanbul’da ToplandıTBB Gençlik Meclisi İstanbul’da ToplandıTBB Gençlik Meclisi İstanbul’da ToplandıTBB Gençlik Meclisi İstanbul’da ToplandıTBB Gençlik Meclisi İstanbul’da ToplandıTBB Gençlik Meclisi İstanbul’da ToplandıTBB Gençlik Meclisi İstanbul’da Toplandı