İtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

Birliğimiz tarafından belediye itfaiye teşkilatlarımızın yangın sonrası olaylara müdahale gücünü artırmak ve olay yeri inceleme çalışmaları ile ilgili çalışmalar yapmak üzere planlanan ve ilk pilot eğitim olan “Yangın Sonrası Olay Yeri İnceleme Eğitimi” Ankara’da başladı. Eğitim programının ilk grubuna Ankara ve Denizli Büyükşehir belediyesinden uzman itfaiye olay yeri inceleme ekipleri katıldı.

 

13-17 Şubat 2017 tarihleri arasında planlanan ve 5 gün süren pilot eğitim programının açılışında Türkiye Belediyeler Birliği ve eğitim faaliyetlerinden bahseden Eğitim Müdürü Fikret Gültekin “TBB olarak ana hizmet, mevzuat ve vizyon içerikli eğitim başlıklarından oluşan bir eğitim müfredatı ile belediye eğitim faaliyetlerini planlıyor ve uygulamadaki gelişmeleri çok yakından takip ederek belediyelerimize katkı sağlayabilmek adına kendimizi sürekli güncelliyoruz” dedi. Aynı zamanda itfaiye hizmetinin vazgeçilmez bir ana hizmet alanı olduğunu ve bu alandaki teknik uzmanlık gerektiren eğitimlere daha çok ağırlık verileceğinin üzerinde durarak “Önümüzdeki 6 aylık süreç, mesleki yeterlilik anlamında bizim planlarımızı yaptığımız ve yeterlilik yazımına başlayarak hızlı bir şekilde mesleki standartlaşmaya koştuğumuz bir süreç olacaktır” dedi. Birliğimiz Belediye Akademisi projesinden de bahseden Gültekin, “Belediyelerimiz standart eğitim sistemi ve uygulamalı eğitim sahalarına hiç bu kadar yakın olmamıştı diyerek, Ankara’da inşa edilen Belediye Akademisi Eğitim Merkezi projesi hakkında da detaylı bilgiler paylaştı.

 

Programın ilk bölümünde “Yangın ve yasal sorumlulukları” konusunda uzman eğitmen Abdurrahman İnce tarafından katılımcılara olay yeri inceleme çalışması ve bilhassa Türk Ceza Kanunundaki yasal sorumluluk konusunda sunumlar gerçekleştirildi. Süreç planlaması açısından belli bir konu sıralamasını izleyen eğitim programı Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığından uzman personellerin “Patlama Çeşitleri ve Olay Yerinde Yapılması Gerekenler” sunumunun ardından yangın başlangıç alanı, mülakat ve soruşturma, motorlu araç yangınları ve kundaklama konuları üzerinde durularak örnek rapor yazımı uygulaması ve sınav oturumunun ardından sona erdi.

 

Pilot eğitim programının ardından “Yangın Sonrası Tahkikat ve Olay Yeri İnceleme” eğitim programı önümüzdeki günlerde tüm belediyelerimiz açısından katılıma açılacak ve ülke genelinde belediye itfaiye teşkilatlarımın bu alanda daha da uzmanlaşabilmesi adına çeşitli projeler yürütülecektir.

 

Facebookta PaylaşTweetle

 

PAYLAŞ 

 

 

 

 

 

 

 

İtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi Başladıİtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi Başladıİtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi Başladıİtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi Başladıİtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi Başladıİtfaiye Olay Yeri Tahkikat Eğitimi Başladı