Yerel Hayatta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Birliğimiz ile İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği (SALAR) arasında 2011 yılında Birliğimizin ve belediyelerin kapasitelilerinin güçlendirilmesi amacıyla başlatılan Türk-İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Programı (TUSELOG)  çerçevesinde Türkiye’den 19 belediye ile İsveç’ten 5 belediye arasında “Belediye Hizmetlerinde Kalite ve Verimlilik”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Sürdürülebilir Ekolojik Kentsel Gelişim”, “Atık Yönetimi” ve “Enerji Verimliliği” temalarında belediye ortaklıkları kuruldu ve bu çalışmalar 2014 sonuna doğru tamamlandı.

 

Pilot projelerin tamamlanmasının ardından çalışmaların sürdürülebilirliğinin sağlanması ve proje çıktılarının yaygınlaştırılması amacıyla Birliğimizde çalışma grupları oluşturuldu. Bu gruplardan biri de “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dir.

 

Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarımızın hedefi Birliğimizde ve özellikle belediyelerimizde toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısının yaygınlaştırılmasıdır. Bu kapsamda SALAR tarafından hazırlanan ve Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Birliği üyeleri tarafından da toplumsal cinsiyet eşitliğinin anlatılması için kullanılan film proje kapsamında Türkçeleştirildi ve belediyelerimizin kullanımına sunuldu.   

 

Yerel hizmetlerin eşitlikçi bir bakış açısıyla ve cinsiyete göre ayrıştırılmış verilere dayanarak planlanmasının belediye kaynaklarının etkin kullanımına katkı sağladığını ortaya koyan bu filme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.